جزئیات خبر


مشاور مدیر عامل شرکت داروسازی ثامن

مشهد مقدس می‌تواند قطب سلول درمانی کشور شود

مشهد مقدس می‌تواند قطب سلول درمانی کشور شود
1396/11/25

مشاور مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن گفت: مشهد مقدس این ظرفیت را دارد که به قطب سلول درمانی کشور تبدیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی ، دکتر حمیدرضا رحیمی در حاشیه نخستین کنگره داروسازی نوین در سالن همایش‌های رازی تهران بیان کرد: خوشبختانه اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین توانست حوزه های جدید متولی پیشرفت در علم دارو سازی در دهه اخیر را به خوبی مورد کنکاش قرار داده و گزارش مستندی را به دانشمندان داروساز ایران ارائه کند.
وی تصریح کرد: یکی از نشست های علمی این کنگره بین المللی که با حضور متخصصان سلول درمانی بومی خراسان برگزار شد، مبتنی بر دستاوردهای سلول های بنیادی بود که در آن علاوه بر ارائه آخرین یافته های سلول های بنیادی، چشم انداز معاونت علمی ریاست جمهوری و دولت جمهوری اسلامی ایران برای ۱۰ سال آینده در این حوزه شهر داده شد.
عضو هیئت مدیره شرکت سامان داروی هشتم وابسته به سازمان اقتصادی رضوی دامه داد: طی این نشست فعالیت های بومی منتج به نتیجه های سودمند در حوزه سلول درمانی در مشهد مقدس ارائه و ظرفیت های فراوان آستان قدس رضوی در این حوزه مطرح شد.
دکتر رحیمی افزود: آستان قدس رضوی توسط بیمارستان فوق تخصصی رضوی به صورت جدی تصمیم گرفتند تا به حوزه سلول های بنیادی ورود پیدا کرده و از این طریق خدمات فراوانی را به عرصه علم و فناوری کشور ارائه دهند.
عضو هیئت علمی گروه علوم و فنون نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: افراد فراوانی در حوزه سلول درمانی در خراسان در حال فعالیت هستند اما متاسفانه بسترهای لازم در این زمینه وجود ندارد؛ اگرچه باید اعتراف کرد که از لحاظ علمی خراسان درسته برتری نسبت به نقاط دیگر کشور دارد و این در حالی است که زیرساخت های لازم آماده نیستند.
بر اساس گفته‌های این استاد دانشگاه، در صورتی که ساختارها و بسترهای لازم برای گسترش دانش سلول درمانی در مشهد فراهم شود، مشهد مقدس می تواند به عنوان قطب سلول درمانی در کشور شناخته شود.
وی با تاکید بر تاثیر این فناوری در صنعت گردشگری سلامت اظهار کرد: به دنبال ایجاد فضای اتاق تمیز تولید سلول در بیمارستان فوق تخصصی رضوی هستیم چرا که تنها در حوزه فرآوری سلول‌ها هر روزی آن ارزشی معادل ۱۵۰۰ دلار دارد و این در حالی است که در صورتی که ما نتوانیم این فناوری را بومی کنیم برای به دست آوردن محصولات آن باید هزینه های گزافی را تقبل کنیم.
 439-96

نظر شما