جزئیات خبر


رئیس هلدینگ دارو و سلامت سازمان اقتصادی رضوی تاکید کرد

به سمت تولید داروهای زیست فناوری حرکت کنیم

به سمت تولید داروهای زیست فناوری حرکت کنیم
1396/11/25

رئیس هلدینگ سلامت و داروی سازمان اقتصادی رضوی تاکید کرد: باید به سمت تولید داروهای زیست فناوری در کشور حرکت کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، دکتر مصطفی قانعی در حاشیه نخستین کنگره داروسازی نوین در سالن همایش‌های رازی تهران اظهار کرد: زنجیره اتصال دانش و فناوری، تولید و تجاری سازی در بیوتکنولوژی یکی از نکات مهم در تولیدات زیست فناوری است که نهادینه شدن پیشرفت کشورها و رسیدن به موفقیت های ساختارمند منوط به آن است و شاخص آن برقراری ارتباط در زنجیره میان دانش و فناوری و تجاری سازی محصولات حاصل از آنهاست.
وی تصریح کرد: باید دانست که در غیر این صورت، شرایط منجر به از دست دادن موقعیت ها در مقاطع خاص زمانی در سطح بین‌المللی خواهد شد.
دبیر دفتر زیست فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بیوتکنولوژی در کشور صنعتی دارد که در دولت مصوب شده و طی آن سه درصد از بازار دنیا باید متعلق به ایران باشد که متاسفانه اکنون کمتر از نیم درصد از بازار دنیا به ایران تعلق دارد و دلیل این عدم موفقیت این است که اگر تنها به حوزه دارو بنگریم متوجه می شویم که سهم داروهای بیوتکنولوژی از کل داروهای تجویز شده در سراسر جهان حدود ۲۶ درصد است و این رقم بسیار چشمگیر است.
دکتر قانعی افزود: دستاوردهای مختلف شرکتهای دانش بنیانی که در حوزه بیوتکنولوژی تشکیل شده‌اند عمدتاً در حوزه سلامت موثرند چرا که از لحاظ اقتصادی این حوزه بسیار حائز اهمیت است.
وی همچنین وضعیت موجود زیست فناوری کشور را اینگونه تشریح کرد: هم اکنون ایران از لحاظ دستیابی به دانش بر اساس تعداد مقالات منتشر شده در رتبه چهاردهم قرار دارد؛ همچنین از لحاظ تبدیل دانش به فناوری با مقایسه انجام شده در میان سالهای ۹۳ تا ۹۶ مشخص می‌شود که شرکت های زیست فناوری موجود در کشور به ۷۶۰ شرکت رسیده که تمامی آنها محصول محور هستند.
بر اساس گفته‌های این استاد دانشگاه، در صنعت زیست فناوری نوآوری بسیار بالاست و تولیدات داروهای بیوتکنولوژی که به هر حال از شرکت‌های زیست فناوری خارج می شود بسیار حائز اهمیت هستند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر داروهای زیست فناوری که در کشور در حال تولید هستند حدود ۲۲ دارو احصاء شده‌اند که این تولیدات توانستند رتبه ایران را میان رتبه‌های دوم و سوم آسیا نگه داشته و در منطقه به قدرتی بی رقیب در حوزه تولید محصولات بیوتکنولوژی تبدیل کند.
دکتر قانعی تصریح کرد: خوشبختانه با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان از لحاظ علمی و فناوری، در سطح بالای قرار داریم و در ستاد زیست فناوری کشور با بررسی بازار ایران و جهان متوجه شدیم که زیست فناوری منحصر به دارو نبوده و صنایع دیگر نیز به صورت مکمل در کنار دارو نقش فراوانی در ارتقاء زیست فناوری ایفا می کنند.
وی با بیان اینکه درصددیم تا برای حوزه زیست فناوری معافیت‌های مالیاتی در نظر بگیریم، اشاره کرد: خوشبختانه قراردادهایی برای جذب سرمایه خارجی به همراه فناوری بین المللی از طریق معاونت بین الملل ریاست جمهوری در حال پیگیری است و خوشبختانه به همت بخش خصوصی در ایران نخستین شتاب‌دهنده پروبیوتیک در سال جاری تشکیل شد.
دکتر قانعی گفت: هم اکنون حدود ۴۱ دارو برای تولید اعلام اولویت شده که اگر حتی نیمی از این تعداد به تولید برسد تا حدود ۳ سال آینده رتبه نخست زیست فناوری در آسیا را نصیب خود خواهیم کرد.
 441-96

نظر شما