جزئیات خبر


مدیر عامل شرکت داروسازی ثامن

برای رفع نیازهای دارویی هم‌وطنان و بی نیازی به داروهای وارداتی می‌کوشیم

برای رفع نیازهای دارویی هم‌وطنان و بی نیازی به داروهای وارداتی می‌کوشیم
1396/11/26

تولید داروهایی که تولید داخلی آنها نیاز اساسی کشور را تامین نمی‌کند، از اولویت‌های انتخاب محصول جدید برای تولید در مجموعه‌های متعهدی محسوب می‌شود که هدف آن‌ها تحقق صحیح اقتصاد مقاومتی است؛ مجموعه‌های متعهد به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اهداف بزرگی که حضرت امام (ره) به دنبال آن بود.  برای شرکت داروسازی ثامن نیز حفظ و ارتقاء کیفیت، تأمین نیاز جامعه به دارو، خدمت‌رسانی به بیماران، استفاده از روشهای نوین تولید، اشتغال‌زایی، جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین تولید دارو با هزینه کمتر و توسعه بخش بهداشت، دارو و درمان از هر امری مهم‌تر است.
حضور دکتر محمد صادق مهدوی، مدیرعامل این شرکت را به عنوان شخصیتی علمی در نشست 《 بررسی بازار دارویی ایران طی ۱۳ سال گذشته با رویکرد تحلیل گروه های درمانی》 در کنگره بین المللی داروسازی نوین، فرصتی مغتنم دانستیم تا از برنامه‌های پیش روی این شرکت مطلع شویم.
مطالعه این گفتگو را به فعالان صنعت دارو در کشور پیشنهاد می کنیم.
آقای دکتر، سیاست گذاری های دارویی در آستان قدس رضوی به چه سمتی در حال حرکت است؟
در حقیقت باید بگویم که سیاست گذاریهای کلانی که در مباحث دارویی آستان قدس رضوی در حال شکل گیری است، در چند محور تحقیقاتی، صنعتی، حرکت به سمت دانش بنیان شدن و همچنین شکوفایی استعداد های موجود پیگیری می‌شود. گرایش ما در تولید به سمت تولید داروهای با تکنولوژی بالا و اصطلاحا Hightech سوق پیدا کرده است چرا که این داروهای حیاتی برای برخی بیماریهای صعب العلاج مانند سرطان با قیمت‌های بسیار بالایی به دنیا عرضه می‌شوند که هزینه های فراوانی را به بیماران و جامعه تحمیل می‌کنند.
از سوی دیگر نگاه به تولید دارو در آستان قدس رضوی به شکلی فراسرزمینی در حال  پیگیری است چرا که در منطقه، ایران به لحاظ دانش فنی و ظرفیت علمی بالایی که دارد و همچنین دانشگاه های فناور با نیروهای انسانی خلاق، همت و انگیزه فراوانی در داروسازان به ویژه داروسازان جوان و مبتدی در صنعت ایجاد کرده است. امکان بهره‌مندی از این نیرو های خلاق، تشکیلات داروسازی آستان قدس رضوی را به سمت فعالیت ها و تولیدات فراسرزمینی کشانده است.

منظورتان از نگاه فراسرزمینی، توسعه صادرات داروست؟
 ببینید علاوه بر بحث صادرات که در آستان قدس رضوی در حال سرمایه‌گذاری بر روی آن هستیم، باید بتوانیم تا بخشی از توان دانشی در تولید دارو توسط جوانانمان را به کشورهای مستعد تولید ببریم.
یعنی انتقال دانش و فناوری به کشورهای دیگر؟
دقیقا. به این دلیل که وقتی دانش از کشوری به کشور دیگر منتقل می شود دریچه های اقتصادی کشور مبدا به سمت کشورهای مقصد گشوده می‌شود و علاوه بر این،  می‌توان به کشورهای مسلمان و برادر خود دانشی ماندگار را منتقل کرد که امری خداپسندانه است.
از نظر شما، دانش و فناوری ما در جایگاهی هست که بتوان آن را صادر کرد؟
بله اما در عین حال یکی دیگر از محورهای سیاست گذاری دارویی در آستان قدس رضوی به روز و کارآمدتر کردن تکنولوژی‌های موجود است. به دنبال این هستیم تا صنعت ها و سیستم های ماشینی موجود  در مکان های دارویی آستان قدس رضوی ارتقا یافته و به روز شوند تا بتوانند گواهی‌های مصرف منطقی را دریافت کرده و همچنین به مدارک جهانی دست یافته و با این مدارک به بازارهای کشورهای مدرن راه یابند.
با توضیحات شما، حوزه‌های دارویی آستان قدس رضوی به دنبال نوآوری‌های شاخصی است.
بله. یکی از استراتژی های سیاست کلان دارویی در آستان قدس رضوی که بسیار شاخص است، خروج سیستم دارویی آستان قدس رضوی از حاکمیت شرکتی و سهامداری است تا بخش خصوصی سهام اکثریتی بگیرد. در حقیقت با توجه به اینکه تغییرات مدیریتی در سیستم های دولتی و شبه دولتی موجود حتی در آستان قدس رضوی در سطح مدیریت شرکتی و دولتی باعث شده تا برنامه‌ریزی‌های درازمدت اتفاق نیفتد، به این نتیجه رسیدیم که می‌توان از این طریق به خدمات بیشتری دست یافت.
ورود بخش خصوصی به این حوزه چه کمکی خواهد کرد؟
با ورود بخش خصوصی، هیئت مدیره تحت نظر بخش خصوصی قرار گرفته و آستان قدس رضوی نیز به سهامداری می‌پردازد و اقلیت هیئت مدیره را در دست خواهد داشت؛ بنابراین نظارت مالی،  بازرگانی و در مجموع سیستم های اداری- مالی و کیفیتی توسط آستان قدس رضوی صورت گرفته و با ورود نیروهای متخصص‌تر به هیئت مدیره، سرمایه های دیگری نیز به این حوزه ورود می‌یابند.
در حقیقت شرکت داروسازی ثامن باید آرام آرام از فضای کار خانه داری به فضای سرمایه‌گذاری تبدیل شود و نقش شتاب دهنده را برای نیروهای متخصص بومی پیدا کند؛ بنابراین برای استعدادهای موجود در جامعه فضای تولید ایجاد می‌شود و در این حالت بخش خصوصی انگیزه یافته و می‌توان به شکوفا شدن استعدادها امید داشت.
در این حالت،  محصولات انحصاری این شرکت همچنان تولید خواهند شد؟
اکنون شرکت داروسازی ثامن در صنعت حضور دارد و با اجرای این سیاست گذاری ها هم این تشکیلات و بستر و خط تولید می توانند به سمت تولیدات با تکنولوژی بالا رفته و به میزان بیشتری از متخصصان مجرب بهره مند شود.
و این سیاست گذاری ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی پیگیری می شوند.
 بله همینطور است؛ هدف ما این است که دستگاه‌ها و دانش موجود برای تولید محصولات جدید مورد نیاز مردم با قیمت مناسب فعالیت کنند. باید اذعان کنیم که برخی از داروهای وارداتی بسیار گران قیمت بوده و هم وطنانمان در این زمینه تحت فشار هستند. به نظر می‌رسد با این روش‌ها می‌توان نیازهای دارویی مردم را با قیمت بسیار ارزان تر نسبت به تولیدات وارداتی رفع کرد.
 442-96

نظر شما