جزئیات خبر


رئیس هیئت مدیره شرکت داروسازی ثامن تشریح کرد

صرفه‌جویی ۳۴۰ میلیاردی با چرخش به سمت دیالیز صفاقی

صرفه‌جویی ۳۴۰ میلیاردی با چرخش به سمت دیالیز صفاقی
1396/11/26

رئیس هیئت مدیره شرکت داروسازی ثامن گفت: با چرخش از انجام روش همودیالیز به سمت دیالیز صفاقی سالانه ۳۴۰ میلیارد تومان صرفه جویی در حوزه بهداشت و درمان کشور صورت می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، دکتر سید حمید خوش قلب طوسی در حاشیه اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین، ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: خوشبختانه در حوزه دارو کشور ما در حال نشان دادن تحولات چشمگیری است که نوید اتفاقات نوینی را می دهد.
وی افزود: باید اذعان کرد که هلدینگ سلامت و دارویی آستان قدس رضوی علاوه بر شرکت داروسازی ثامن با دارا بودن دو شرکت دانش بنیان اعم از شرکت سامان داروی هشتم و دارو پژوه، توانسته است در حوزه تولیدات با تکنولوژی بالا حضور موثری در کشور داشته باشد که محصولاتی مانند سافاکتو و هورمون رشد از این دست به شمار می روند و بنا داریم در سال پیش رو از شش محصول نوین دیگر نیز رونمایی کنیم.
خدمات‌رسانی دارویی به کشورهای همسایه
دکتر خوش‌قلب طوسی ادامه داد: شرکت داروسازی ثامن نیز بیش از ۸۰ محصول تزریقی را به بازار دارویی داخلی و خارجی عرضه می کند و سابقه درخشان ۲۸ ساله ای در حوزه تولید دارو در داخل کشور دارد و خوشبختانه در میان کشورهای همسایه به خوبی شناخته شده است.
وی گفت: هم اکنون بخشی از نیازهای دارویی کشور هایی مانند سوریه، افغانستان، عراق و تاجیکستان توسط شرکت داروسازی ثامن تامین شده و اخیراً نیز طی قراردادهایی در همین حوزه با کشورهای دیگر نیز وارد مذاکره شده‌ایم.
عضو هلدینگ سلامت و داروی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: در حال حاضر مشکل اصلی در حوزه دارو در کشور به مدیریت ناصحیح در زمینه وصول مطالبات تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان برمی‌گردد. چرخه وصول مطالبات به حدی نامناسب است که تولید کنندگان و توزیع کنندگان دارو احساس می‌کنند که تمام فعالیت ها و تلاش ها در راستای خروج ارز از کشور است چرا که تمام پرداخت‌ها به خارج از کشور به موقع و حتی پیش از ورود دارو صورت می‌گیرد اما متاسفانه در حوزه پرداخت مطالبات داروخانه ها و بیمارستان ها با مشکلات فراوانی روبرو هستیم.
دکتر خوش قلب طوسی بروز این مشکلات را مسبب آسیب های جبران ناپذیر به تولید داخلی دانسته و اظهار کرد: مدیریت برگشت سرمایه تولید و توزیع کننده های دارو در کشور باید سامانی دوباره ببیند.
دانش و سرمایه انسانی را دریابیم
وی با تاکید بر توجه به دانش و سرمایه انسانی اذعان کرد: متاسفانه در برنامه ریزی های شرکت های دارویی بخش قابل توجهی برای آموزش و توجه به پژوهشگران و مدیران فنی وجود ندارد.
دکتر طوسی ادامه داد: هم‌چنین باید اذعان کرد که نگاه مصرف‌کنندگان از بیرون از کشور نسبت به تولیدات ایرانی به مراتب بهتر از نگرش های داخلی است و این در حالی است که علاوه بر ارزان تر بودن داروهای داخلی، اثربخشی داروهای ایرانی در مقایسه با تولیدات مشابه خارجی بسیار بیشتر است.
وی گفت: تغییر در کیفیت و میزان اثربخشی دوره های داخلی حدود سه سال است که به ویژه در حوزه مکملها و داروهای ارگانیک و گیاهی اتفاق افتاده که این امر را می‌توان از بازخورد مصرف کنندگان خارجی در کشور های معتبر دنیا دریافت.
به گفته این مقام مسئول متاسفانه به دلیل تولید بدون دقت و نظارت کافی برخی محصولات ایرانی در بازه ای از زمان، میزان باور و اعتقاد به کیفیت تولیدات ایرانی کاهش یافته است.
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم
دکتر خوش قلب طوسی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی باید الگو باشیم، اضافه کرد: همه ساله پیام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در حوزه تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی نخستین بار از حرم مطهر رضوی به گوش همگان می‌رسد و علاوه بر این، در منشور اعطایی ایشان به تولیت معزز آستان قدس رضوی نیز بر این نکته تأکید شده است؛ همچنین موسسات وابسته به آستان قدس رضوی به دلیل همجواری با بارگاه منور ایشان باید به صورتی شنوا تر در حوزه اقتصاد مقاومتی گام برداشته و پیش قدم باشند.
به گفته رئیس هیئت مدیره شرکت داروسازی ثامن، هم اکنون ۴۰ درصد از داروهای تزریقی کشور توسط شرکت داروسازی ثامن تامین شده و داروی سافاکتو، مشکلات خونی ۲۰ درصد از هموفیلی های ایرانی را پوشش می دهد.
دکتر خوش قلب طوسی در خصوص داروی سا فاکتو اذعان کرد: سال گذشته با تحقیقات انجام شده مشخص شد که دقت و اثربخشی این دارو به گونه‌ای بود که بیماران هموفیلی اثربخشی آن را در کمتر از ۵ دقیقه و اثربخشی داروی مشابه خارجی را در نیم ساعت مشاهده می‌کردند و این امر باعث شده تا میزان مصرف بیماران هموفیلی از داروها بسیار کاهش یابد که در راستای اقتصاد مقاومتی است.
وی متذکر شد: تقریباً در سال گذشته ۸۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی به خاطر تولید سافاکتو در داخل کشور در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفت.
کاهش هزینه‌ها با دیالیز صفاقی
دکتر خوش قلب طوسی تولید محلول دیالیز صفاقی و بهره‌مندی از این تکنولوژی را در داخل کشور فرصتی مغتنم برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: متاسفانه در این زمینه نیز نگرش خوبی نسبت به دیالیز صفاقی در کشور وجود ندارد و این در حالیست که در خارج از کشور تنها ۲۰ درصد از بیماران کلیوی به روش همودیالیز و ۸۰ درصد از طریق پرده صفاق دیالیز می‌شوند و متاسفانه این نسبت در کشور ما معکوس است.
وی اظهار کرد: به لطف آفرینش دقیق خداوندی، پرده صفاق در بدن انسان خاصیت دیالیزی دارد و با تزریق محلول به آن به راحتی می توان از این نعمت  الهی نهایت بهره را برد. با این روش بسیاری از هزینه ها کاهش می یابد و علاوه بر آن، بیمار با مشکلات فراوانی ناشی از پالایش تمام خون بدنش مواجه نمی‌شود.
وی اذعان کرد: متاسفانه در کشور ما هنوز نگرش حکومتی به ذخیره کردن سرمایه های ملی وجود ندارد؛ به طور مثال تنها با چرخش از روش همودیالیز به بهره‌مندی از دیالیز صفاقی در هر سال بیش از ۳۴۰ میلیارد تومان صرفه جویی خواهد شد. مهمتر از صرفه جویی های مالی، آسودگی و راحت تر بودن بیماران در صورت استفاده از روش دیالیز صفاقی است چرا که فرد با تزریق محلول حین شب، می‌تواند در طول روز مانند افراد سالم در جامعه حضور یابد.
دکتر خوش قلب طوسی در پایان از اهتمام این شرکت به تولید دستگاه دیالیز صفاقی اتوماتیک با تکیه بر دانش داخلی خبر داد.
 444-96

نظر شما